NTB004N10G
onsemi
Product No:
NTB004N10G
Manufacturer:
onsemi
Package:
D²PAK-3 (TO-263-3)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 100V 201A TO263
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 500µA
Base Product Number NTB004
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.2mOhm @ 100A, 10V
Power Dissipation (Max) 340W (Tc)
Supplier Device Package D²PAK-3 (TO-263-3)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 175 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11900 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 201A (Ta)