NTB23N03R
onsemi
Product No:
NTB23N03R
Package:
D²PAK
Description:
MOSFET N-CH 25V 23A D2PAK
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Base Product Number NTB23
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 6A, 10V
Power Dissipation (Max) 37.5W (Tj)
Supplier Device Package D²PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.76 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 25 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 225 pF @ 20 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 23A (Ta)