NTB25P06G
onsemi
Product No:
NTB25P06G
Package:
D²PAK
Description:
MOSFET P-CH 60V 27.5A D2PAK
Series -
Package Tube
FET Type P-Channel
Vgs (Max) ±15V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number NTB25
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 82mOhm @ 25A, 10V
Power Dissipation (Max) 120W (Tj)
Supplier Device Package D²PAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1680 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27.5A (Ta)