
onsemi
Product No:
NTBLS001N06C
Manufacturer:
Package:
8-HPSOF
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
MOSFET N-CH 60V 51A/422A 8HPSOF
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.954
6.954
10
6.28425
62.8425
25
5.99222
149.8055
100
4.96926
496.926
250
4.530816
1132.704
500
4.23852
2119.26
1000
3.800048
3800.048
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSFN |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 562µA |
| Base Product Number | NTBLS001 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 0.9mOhm @ 80A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 4.2W (Ta), 284W (Tc) |
| Supplier Device Package | 8-HPSOF |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 143 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 11575 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 51A (Ta), 422A (Tc) |