NTD15N06T4G
onsemi
Product No:
NTD15N06T4G
Manufacturer:
onsemi
Package:
DPAK
Batch:
Datasheet:
Description:
N-CHANNEL POWER MOSFET
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 7.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 48W (Tj)
Supplier Device Package DPAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 20 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 450 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta)