NTD20N03L27
onsemi
Product No:
NTD20N03L27
Description:
MOSFET N-CH 30V 20A DPAK
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Base Product Number NTD20
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 27mOhm @ 10A, 5V
Power Dissipation (Max) 1.75W (Ta), 74W (Tc)
Supplier Device Package DPAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 18.9 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1260 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4V, 5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta)