NTD360N65S3H
onsemi
Product No:
NTD360N65S3H
Package:
D-PAK (TO-252)
Description:
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 985
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 700µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 360mOhm @ 5A, 10V
Power Dissipation (Max) 83W (Tc)
Supplier Device Package D-PAK (TO-252)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 916 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10A (Tc)