NTD600N80S3Z
onsemi
Product No:
NTD600N80S3Z
Package:
D-PAK (TO-252)
Description:
MOSFET POWER, N-CHANNEL, SUPERFE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 63
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 180µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 600mOhm @ 4A, 10V
Power Dissipation (Max) 60W (Tc)
Supplier Device Package D-PAK (TO-252)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 725 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Tj)