NTDV20N06LT4G
onsemi
Product No:
NTDV20N06LT4G
Description:
SINGLE N-CHANNEL LOGIC LEVEL POW
Series -
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±15V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 48mOhm @ 10A, 5V
Power Dissipation (Max) 1.36W (Ta), 60W (Tj)
Supplier Device Package DPAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 32 nC @ 5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 990 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20A (Ta)