NTE1V020
NTE Electronics, Inc
Product No:
NTE1V020
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
MOV 20V RMS
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1132
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr NTE Electronics, Inc
Energy 1.5J
Series -
Package Bag
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 8.5mm
Product Status Active
Current - Surge 250 A
Maximum AC Volts 20 V
Maximum DC Volts 26 V
Number of Circuits 1
Base Product Number NTE1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Typ) 33 V