NTE1V040
NTE Electronics, Inc
Product No:
NTE1V040
Description:
MOV 40V RMS
Payment:
In Stock : 537
Mfr NTE Electronics, Inc
Energy 3.2J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 8.5mm
Product Status Active
Current - Surge 250 A
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 55 V
Number of Circuits 1
Base Product Number NTE1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Typ) 68 V