NTE1V060
NTE Electronics, Inc
Product No:
NTE1V060
Description:
MOV 60V RMS
Payment:
In Stock : 1658
Mfr NTE Electronics, Inc
Energy 6J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 8.5mm
Product Status Active
Current - Surge 12 kA
Maximum AC Volts 60 V
Maximum DC Volts 80 V
Number of Circuits 1
Base Product Number NTE1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Typ) 100 V