NTE2V014
NTE Electronics, Inc
Product No:
NTE2V014
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
MOV 14V RMS
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1816
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr NTE Electronics, Inc
Energy 4J
Series -
Package Bag
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 16mm
Product Status Active
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 14 V
Maximum DC Volts 18 V
Number of Circuits 1
Base Product Number NTE2
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Typ) 22 V