NTE2V015
NTE Electronics, Inc
Product No:
NTE2V015
Description:
MOV 15V RMS
Payment:
In Stock : 12
Mfr NTE Electronics, Inc
Energy 4.5J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 16mm
Product Status Active
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 15 V
Maximum DC Volts 20 V
Number of Circuits 1
Base Product Number NTE2
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Typ) 24 V