NTE2V035
NTE Electronics, Inc
Product No:
NTE2V035
Description:
MOV 35V RMS
Payment:
In Stock : 749
Mfr NTE Electronics, Inc
Energy 10J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 16mm
Product Status Active
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 35 V
Maximum DC Volts 45 V
Number of Circuits 1
Base Product Number NTE2
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Typ) 56 V