NTE2V040
NTE Electronics, Inc
Product No:
NTE2V040
Description:
MOV 40V RMS
Payment:
In Stock : 1391
Ext Price
  • 1
Mfr NTE Electronics, Inc
Energy 13J
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 16mm
Product Status Active
Current - Surge 1 kA
Maximum AC Volts 40 V
Maximum DC Volts 55 V
Number of Circuits 1
Base Product Number NTE2
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Typ) 68 V