
onsemi
Product No:
NTHL041N60S5H
Manufacturer:
Package:
TO-247-3
Batch:
-
Description:
NTHL041N60S5H
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.7755
9.7755
10
8.8312
88.312
25
8.4208
210.52
100
6.98307
698.307
250
6.366976
1591.744
500
5.956196
2978.098
1000
5.340026
5340.026
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | SuperFET® V |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.3V @ 6.7mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 41mOhm @ 28.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 329W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 108 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 5840 pF @ 400 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 57A (Tc) |