NTHL082N65S3F
onsemi
Product No:
NTHL082N65S3F
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-247-3
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 650V 40A TO247-3
User Guide
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 4mA
Base Product Number NTHL082
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 82mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 313W (Tc)
Supplier Device Package TO-247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 81 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3410 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)