NTHL095N65S3HF
onsemi
Product No:
NTHL095N65S3HF
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-247-3
Batch:
Datasheet:
Description:
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
User Guide
Mfr onsemi
Series FRFET®, SuperFET® III
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 860µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 18A, 10V
Power Dissipation (Max) 272W (Tc)
Supplier Device Package TO-247-3
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 66 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2930 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)