
onsemi
Product No:
NTHL099N60S5
Manufacturer:
Package:
TO-247-3
Batch:
-
Description:
NTHL099N60S5
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.814
5.814
10
5.2478
52.478
25
5.00384
125.096
100
4.149505
414.9505
250
3.783356
945.839
500
3.539263
1769.6315
1000
3.173133
3173.133
2500
3.051086
7627.715
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | SuperFET® V |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 2.8mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 99mOhm @ 13.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 184W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-247-3 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 48 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 600 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 2500 pF @ 400 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 33A (Tc) |