NTLJS053N12MCLTAG
onsemi
Product No:
NTLJS053N12MCLTAG
Manufacturer:
onsemi
Package:
6-UDFN (2x2)
Batch:
Datasheet:
Description:
PTNG 120V LL NCH IN UDFN 2.0X2.0
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 3000
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 30µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 53mOhm @ 5.2A, 10V
Power Dissipation (Max) 620mW (Ta)
Supplier Device Package 6-UDFN (2x2)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.8 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 120 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 520 pF @ 60 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta)