
onsemi
Product No:
NTMFS5H400NLT3G
Manufacturer:
Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 40V 46A/330A 5DFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.3055
7.3055
10
6.60155
66.0155
25
6.29432
157.358
100
5.21968
521.968
250
4.75912
1189.78
500
4.45208
2226.04
1000
3.99152
3991.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN, 5 Leads |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Base Product Number | NTMFS5 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Power Dissipation (Max) | 3.3W (Ta), 160W (Tc) |
| Supplier Device Package | 5-DFN (5x6) (8-SOFL) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 11 nC @ 4.5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 40 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7700 pF @ 20 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 46A (Ta), 330A (Tc) |