
onsemi
Product No:
NTMFSS1D5N06CL
Manufacturer:
Package:
9-TDFN (5x6)
Batch:
-
Description:
60V T6 DIE IN 5X6 SOURCE DOWN PA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.869
2.869
10
2.5802
25.802
25
2.4396
60.99
100
2.00583
200.583
250
1.799832
449.958
500
1.734776
867.388
1000
1.442034
1442.034
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2V @ 250µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.5mOhm @ 50A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.5W (Ta), 144W (Tc) |
| Supplier Device Package | 9-TDFN (5x6) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 102.6 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7526 pF @ 30 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 4.5V, 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 31A (Ta), 237A (Tc) |