NTMT095N65S3H
onsemi
Product No:
NTMT095N65S3H
Manufacturer:
onsemi
Package:
4-TDFN (8x8)
Batch:
Datasheet:
Description:
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
User Guide
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-PowerTSFN
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 2.8mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 95mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max) 208W (Tc)
Supplier Device Package 4-TDFN (8x8)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 58 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2833 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)