
onsemi
Product No:
NTMTS1D6N10MCTXG
Manufacturer:
Package:
8-DFNW (8.3x8.4)
Batch:
-
Description:
SINGLE N-CHANNEL POWER MOSFET 10
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.0225
10.0225
10
9.05255
90.5255
25
8.63132
215.783
100
7.15768
715.768
250
6.526082
1631.5205
500
6.105061
3052.5305
1000
5.473501
5473.501
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerTDFN |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 650µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.7mOhm @ 90A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 5W (Ta), 291W (Tc) |
| Supplier Device Package | 8-DFNW (8.3x8.4) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 106 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7630 pF @ 50 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 36A (Ta), 273A (Tc) |