
onsemi
Product No:
NTP6410ANG
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 76A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.059
3.059
10
2.7474
27.474
100
2.251025
225.1025
500
1.916264
958.132
1000
1.616121
1616.121
2000
1.535324
3070.648
5000
1.477602
7388.01
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | NTP6410 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 13mOhm @ 76A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 188W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 120 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4500 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 76A (Tc) |