
onsemi
Product No:
NTP6412ANG
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 100V 58A TO220AB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.052
2.052
10
1.84395
18.4395
100
1.481905
148.1905
500
1.217539
608.7695
1000
1.008814
1008.814
2000
0.939246
1878.492
5000
0.904457
4522.285
10000
0.869668
8696.68
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | - |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Base Product Number | NTP6412 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 18.2mOhm @ 58A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 167W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 100 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 3500 pF @ 25 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 58A (Tc) |