
onsemi
Product No:
NTP7D3N15MC
Manufacturer:
Package:
TO-220
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 150V 12.1/101A TO220
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0185
4.0185
10
3.3763
33.763
100
2.731725
273.1725
500
2.428219
1214.1095
1000
2.07917
2079.17
2000
1.95776
3915.52
5000
1.878264
9391.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | PowerTrench® |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4.5V @ 342µA |
| Base Product Number | NTP7D3 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 7.3mOhm @ 62A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 2.4W (Ta), 166W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 53 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 150 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 4250 pF @ 75 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 12.1A (Ta), 101A (Tc) |