NTP85N03
onsemi
Product No:
NTP85N03
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 28V 85A TO220AB
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3
Product Status Obsolete
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Base Product Number NTP85N
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.8mOhm @ 40A, 10V
Power Dissipation (Max) 80W (Tc)
Supplier Device Package TO-220
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 4.5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 28 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2150 pF @ 24 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 85A (Tc)