NTPF165N65S3H
onsemi
Product No:
NTPF165N65S3H
Manufacturer:
onsemi
Package:
TO-220FP
Batch:
Datasheet:
Description:
POWER MOSFET, N-CHANNEL, SUPERFE
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 996
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tube
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack
Product Status Not For New Designs
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1.6mA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 165mOhm @ 9.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 33W (Tc)
Supplier Device Package TO-220FP
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 35 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1808 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19A (Tc)