
onsemi
Product No:
NTPF190N65S3HF
Manufacturer:
Package:
TO-220FP
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 650V 20A TO220FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0375
4.0375
10
3.3915
33.915
100
2.743695
274.3695
500
2.438821
1219.4105
1000
2.088242
2088.242
2000
1.9663
3932.6
5000
1.886462
9432.31
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | FRFET®, SuperFET® III |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 5V @ 430µA |
| Base Product Number | NTPF190 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 190mOhm @ 10A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 36W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 34 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 650 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1610 pF @ 400 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 20A (Tc) |