
onsemi
Product No:
NTPF360N80S3Z
Manufacturer:
Package:
TO-220FP
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 13A TO220FP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.249
3.249
10
2.7246
27.246
100
2.204475
220.4475
500
1.959527
979.7635
1000
1.677842
1677.842
2000
1.579869
3159.738
5000
1.515725
7578.625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | SuperFET® III |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 300µA |
| Base Product Number | NTPF360 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 360mOhm @ 6.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 31W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220FP |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 25.3 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 1143 pF @ 400 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 10V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 13A (Tc) |