
onsemi
Product No:
NTPF450N80S3Z
Manufacturer:
Package:
TO-220-3 Fullpack/TO-220F-3SG
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 800V 11A TO220-3
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.774
2.774
10
2.3332
23.332
100
1.887175
188.7175
500
1.67751
838.755
1000
1.436372
1436.372
2000
1.352496
2704.992
5000
1.297586
6487.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | SuperFET® III |
| Package | Tube |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack |
| Product Status | Not For New Designs |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 3.8V @ 240µA |
| Base Product Number | NTPF450 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 450mOhm @ 5.5A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 29.5W (Tc) |
| Supplier Device Package | TO-220-3 Fullpack/TO-220F-3SG |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 19.3 nC @ 10 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 885 pF @ 400 V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 11A (Tj) |