NTTFS010N10MCLTAG
onsemi
Product No:
NTTFS010N10MCLTAG
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-WDFN (3.3x3.3)
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 100V 10.7A/50A 8WDFN
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 85µA
Base Product Number NTTFS010
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10.6mOhm @ 15A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.3W (Ta),52W (Tc)
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 30 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2150 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 10.7A (Ta), 50A (Tc)