NTTFS022N15MC
onsemi
Product No:
NTTFS022N15MC
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-PQFN (3.3x3.3)
Batch:
Datasheet:
Description:
POWER MOSFET, N CHANNEL, 150V, 3
User Guide
Mfr onsemi
Series PowerTrench®
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 100µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 22mOhm @ 18A, 10V
Power Dissipation (Max) 1.2W (Ta), 71.4W (Tc)
Supplier Device Package 8-PQFN (3.3x3.3)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1315 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.4A (Ta), 37.2A (Tc)