NTTFS080N10GTAG
onsemi
Product No:
NTTFS080N10GTAG
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-WDFN (3.3x3.3)
Batch:
Datasheet:
Description:
100V MVSOA IN U8FL PACKAGE
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerWDFN
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 22µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 72mOhm @ 4A, 10V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Ta), 39W (Tc)
Supplier Device Package 8-WDFN (3.3x3.3)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.6 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 560.5 pF @ 50 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.1A (Ta), 16A (Tc)