
onsemi
Product No:
NV24C16DTVLT3G
Manufacturer:
Package:
8-TSSOP
Batch:
-
Description:
IC EEPROM 16KBIT I2C 1MHZ 8TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3325
0.3325
10
0.3268
3.268
25
0.30324
7.581
50
0.30153
15.0765
100
0.267805
26.7805
250
0.264366
66.0915
500
0.260376
130.188
1000
0.253422
253.422
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | EEPROM |
| Access Time | 450 ns |
| Memory Size | 16Kbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | EEPROM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Memory Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 5.5V |
| Base Product Number | NV24C16 |
| Memory Organization | 2K x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Write Cycle Time - Word, Page | 4ms |