
onsemi
Product No:
NV24C16DWVLT3G
Manufacturer:
Package:
8-SOIC
Batch:
-
Description:
IC EEPROM 16KBIT I2C 1MHZ 8SOIC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.2983
2.983
25
0.27702
6.9255
50
0.27569
13.7845
100
0.24472
24.472
250
0.241642
60.4105
500
0.237994
118.997
1000
0.231629
231.629
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | EEPROM |
| Access Time | 450 ns |
| Memory Size | 16Kbit |
| Memory Type | Non-Volatile |
| Memory Format | EEPROM |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Clock Frequency | 1 MHz |
| Memory Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 5.5V |
| Base Product Number | NV24C16 |
| Memory Organization | 2K x 8 |
| DigiKey Programmable | Not Verified |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Write Cycle Time - Word, Page | 4ms |