NVB260N65S3
onsemi
Product No:
NVB260N65S3
Manufacturer:
onsemi
Package:
D²PAK-3 (TO-263-3)
Batch:
Datasheet:
Description:
SF3 650V EASY 260MOHM D2PAK AUTO
User Guide
Mfr onsemi
Series SuperFET® III
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±30V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 290µA
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 260mOhm @ 6A, 10V
Power Dissipation (Max) 90W (Tc)
Supplier Device Package D²PAK-3 (TO-263-3)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 24 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1010 pF @ 400 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)