NVBG060N065SC1
onsemi
Product No:
NVBG060N065SC1
Package:
D2PAK-7
Description:
SIC MOS D2PAK-7L 650V
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 800
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 800
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Technology SiCFET (Silicon Carbide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-8, D²Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4.3V @ 6.5mA
Base Product Number NVBG060
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 70mOhm @ 20A, 18V
Power Dissipation (Max) 170W (Tc)
Supplier Device Package D2PAK-7
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 74 nC @ 18 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1473 pF @ 325 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 15V, 18V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 46A (Tc)