NVBGS6D5N15MC
onsemi
Product No:
NVBGS6D5N15MC
Package:
D2PAK (TO-263)
Description:
MOSFET N-CH 150V 15/121A D2PAK-7
User Guide
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-7, D²Pak (6 Leads + Tab)
Product Status Last Time Buy
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 379µA
Base Product Number NVBGS6
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 7mOhm @ 69A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.7W (Ta), 238W (Tc)
Supplier Device Package D2PAK (TO-263)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 57 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 150 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4745 pF @ 75 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 8V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Ta), 121A (Tc)