Home / Single FETs, MOSFETs / NVD3055-150T4G-VF01
NVD3055-150T4G-VF01
onsemi
Product No:
NVD3055-150T4G-VF01
Manufacturer:
onsemi
Package:
DPAK
Batch:
Datasheet:
Description:
MOSFET N-CH 60V 9A DPAK
User Guide
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Base Product Number NVD3055
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 150mOhm @ 4.5A, 10V
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 28.8W (Tj)
Supplier Device Package DPAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 280 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)