NVD3055L170T4G
onsemi
Product No:
NVD3055L170T4G
Description:
N-CHANNEL POWER LOGIC LEVEL MOSF
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±15V
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 170mOhm @ 4.5A, 5V
Power Dissipation (Max) 1.5W (Ta), 28.5W (Tj)
Supplier Device Package DPAK
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10 nC @ 5 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 275 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9A (Ta)