NVMFS6B25NLWFT1G
onsemi
Product No:
NVMFS6B25NLWFT1G
Manufacturer:
onsemi
Package:
5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Batch:
Datasheet:
Description:
NVMFS6B25 - SINGLE N-CHANNEL POW
User Guide
Mfr onsemi
Series Automotive, AEC-Q101
Package Bulk
FET Type N-Channel
Vgs (Max) ±16V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN, 5 Leads
Product Status Active
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 20A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.6W (Ta), 62W (Tc)
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 13.5 nC @ 10 V
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 905 pF @ 25 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 8A (Ta), 33A (Ta)