
onsemi
Product No:
NVR4003NT3G
Manufacturer:
Package:
SOT-23-3 (TO-236)
Batch:
-
Description:
MOSFET N-CH 30V 500MA SOT23
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.29925
2.9925
100
0.16948
16.948
500
0.112252
56.126
1000
0.08607
86.07
2000
0.074841
149.682
5000
0.067355
336.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | onsemi |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| FET Type | N-Channel |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Feature | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Product Status | Active |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.4V @ 250µA |
| Base Product Number | NVR4003 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 1.5Ohm @ 10mA, 4V |
| Power Dissipation (Max) | 690mW (Ta) |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 (TO-236) |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 1.15 nC @ 5 V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 21 pF @ 5 V |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 2.5V, 4V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 500mA (Ta) |