NWW10FB200R
Stackpole Electronics Inc
Product No:
NWW10FB200R
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 200 OHM 1% 10W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series NWW
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 200 Ohms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.375" Dia x 1.780" L (9.53mm x 45.21mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C