NWW2FTR100
Stackpole Electronics Inc
Product No:
NWW2FTR100
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.1 OHM 1% 2.5W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series WW
Package Tape & Reel (TR)
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance ±1%
Resistance 100 mOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 2.5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.370" L (3.96mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±90ppm/°C