NWW2JT1K20
Stackpole Electronics Inc
Product No:
NWW2JT1K20
Description:
RES 1.2K OHM 5% 2.5W AXIAL
Tolerance ±5%
Resistance 1.2 kOhms
Composition Wirewound
Failure Rate -
Power (Watts) 2.5W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.156" Dia x 0.370" L (3.96mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 350°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±20ppm/°C