
Amphenol Anytek
Product No:
NY0610800000G
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
NY-3.5-6P DARK GRAY (RAL7004/P)
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.5865
1.5865
10
1.1172
11.172
25
1.04158
26.0395
50
0.94544
47.272
100
0.94126
94.126
250
0.794846
198.7115
500
0.753008
376.504
1000
0.669351
669.351
5000
0.543846
2719.23
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol Anytek |
| Type | Plug for Unshrouded Header |
| Color | Gray |
| Pitch | 0.138" (3.50mm) |
| Series | NY |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Screw Size | - |
| Current - UL | 2 A |
| Voltage - UL | 150 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | - |
| Plug Wire Entry | 90° |
| Contact Material | Steel, Stainless |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | - |
| Termination Style | Screwless - Leg Spring, Push-In Spring |
| Wire Strip Length | 9-10mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | NY |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 6 |
| Positions Per Level | 6 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 16-22 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |