OD1225-12HSS10A
Orion Fans
Product No:
OD1225-12HSS10A
Manufacturer:
Orion Fans
Description:
FAN AXIAL 120X25MM 12VDC WIRE
User Guide
Mfr Orion Fans
RPM 3100 RPM
Noise 42.0dB(A)
Width 25.00mm
Series OD1225
Weight 0.341 lb (154.67 g)
Package Bulk
Air Flow 120.0 CFM (3.36m³/min)
Fan Type Tubeaxial
Features Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Termination 4 Wire Leads
Bearing Type Sealed Sleeve
Power (Watts) 5.4 W
Voltage Range -
Product Status Active
Approval Agency cURus, TUV
Static Pressure 0.240 in H2O (59.8 Pa)
Voltage - Rated 12VDC
Lifetime @ Temp. -
Material - Blade Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Frame Polybutylene Terephthalate (PBT)
Size / Dimension Square - 120mm L x 120mm H
Ingress Protection -
Base Product Number OD1225
Current Rating (Amps) 0.450A
Operating Temperature 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)